Táborová hra Čína: Čínská říše Ming


Motivace táborové hry

Hra je vsazena do rozkvětu Čínské říše. Čínský císař má dva syny. Protože je starý, zaučuje své syny do císařských povinností. Hlavní generál armády zabije císaře. Sdělí proto synům, ať odejdou na svá hraniční panství a nepletou se do řízení státu. Dva synové se ovšem nedají zastrašit a snaží se na svou stranu získat obyvatele své země. Vítěz územních bojů se stane císařem a druhý se stane generálem armády.

Etapy táborové hry Čína

Úvodní scéna – smrt starého císaře

Císař je těžce nemocen a cítí, že to s ním nevypadá vůbec dobře. Proto k sobě povolává své dva syny ze vzdálených provincií aby jim mohl oficiálně předat vládu a spravedlivě rozdělit zemi. Mezitím co jsou jeho synové na cestě, sepisuje císař se svým písařem závěť a přítomen je pouze generál a služebnictvo. Někdy v průběhu scénky přijde sloužící s pitím pro císaře ve kterém je jed, který tam nasypal generálův špión. Císař zemře na otravu jedem, se špión objeví a oznámí všem přítomným, že úspěšně splnil svůj úkol a uteče…

Určení synů (vůdců každé táborové družiny)

Vůdce by měl představovat ten nejschopnější z družiny, který má dostatečnou autoritu a dokáže rozumně uvažovat a vést ostatní. Vedoucí proto vyberou dva z každého družstva, kteří se o tento post poperou. Zkoušky by se měli dít tajně (tzn. jen pro ně) a měly by být takové, aby si tak trochu sáhli na dno svých sil (fyzických i psychických). Více o určení vůdců družin.
Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Noční přepadení + nalezení místa na tvrze

Večer jsem se všichni odebrali na nějaké místo v lese, pokud možno poblíž míst, kde budou tvrze jednotlivých družstev a začali se všichni radit, co vlastně bude s celou Čínou po smrti starého císaře. V tom tam vtrhne generál s malou armádou a unese rádce s tím, že pokud takhle nechtějí dopadnout i ostatní, tak ať se mu nepletou do vládnutí a někam zmizí. To se samozřejmě nikomu nelíbí a tak následuje bitka (bojovka) o získaní unesených rádců. Po úspěšném vybojování (musíte nechat děti vyhrát 🙂 následuje útěk na místo budoucích tvrzí, které vybrali rádci.

Stavba tvrzí

Jelikož bojovníci předchozí bitvou zjistili, že jsou bez pořádného zázemí hodně zranitelní, dojde teď na stavění tvrzí. Nejlepší je při stavbě hradeb využít okolní stromy, nebo velké kameny. Je výhodné postavit přístřešek tak, aby jeho střecha byla spojena přímo s hradbou. Ohniště umístíme tak, aby nad ním nebyla žádná překážka ( větve…). Hustší podrost ani bažinky moc nedoporučuji, jelikož chceme, aby zde děti mohli i přespávat. Měl by zde být dobrý výhled do okolního prostranství. Více o stavbě tvrzí a přístřešků v nich.

Survival – neboli boj o přežití

Přichází jeden z posledních dnů tábora. Již je jasné že korunu císaře získá pouze jeden bratr. Poroto jede již každý klan za sebe a nebere ohledy na svoje dřívější stoupence. Vybavení s sebou do tvrzí: vybavení na 48 hodin: ešusy, sekery, nože, telpé oblečení, spacáky, karimatky, batohy, pláštěnky, prázdné flašky, hlavně ne žádné jídlo ani vodu, ani sirky. Materiál (do družiny): kotlík, víčko na kotlík, držák na víčko, izolepy, noviny, fáborky.

V okolí tvrzí jsou nejrůznější suroviny, o které musí děti bojovat. Zároveň si z nich musí být schopni udělat jídlo. V lese také běhají živé slepice, které mohou ulovit, zabít a sníst. Více o receptu, harmonogramu a dalších podrobnostech hry Survival se dočtete v plné verzi táborové hry.

Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Boj o vodu

Motivace: ve tvrzích není voda a proto ji musíte získat, v horách jsou horské prameny (kanystry) o které musíte bojovat. Jelikož je období sucha, voda vytéká velmi pomalu a proto se musíte snažit obsadit co nejvíce studen. Vody není dost pro všechny, proto se rozhodne bojem.

Napadení tvrze

Dorazila generálova vojska, všichni do zbraně. Zavřít brány a přichystat se na hradbách, začíná boj!!! Pozn:družiny předem neví kdy je napadne generál, proto musí generálova vojska dělat bugr aby je bylo slyšet, aby se obránci stihli stáhnout do hradu.

Snažíte se otrávit zásoby jídla v nepřátelské tvrzi. Zásoby = papír, otrava = váš podpis, kdo bude mít otrávenou menší část družiny(méně podpisů na svém papíře) získáva kanton.

Závěr táborové hry

Na závěr se konala velká hostina na které byl vyhlášena nejlepší družina a tudíž i syn, který se stal císařem. Proběhla slavnostní korunovace s velkým množstvím jídla a různých dobrot jako např. exotické ovoce, různé čipsy, arašídy, ovocné džusy apod.

Hodnocení týmů a jednotlivců

Družiny jsou hodnoceny podle toho, kolik mají na své straně provincií. Každá hra je motivována jako úkol pro družinu od provincie a podle toho, která družina ho splní lépe nebo dřív (záleží na úkolu), tak ta získá na svou stranu přízeň provincie. Více o hodnocení viz Hodnocení hry a nástěnka.
Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Kostýmy a doplňky

Výroba Katan

Všichni správní bojovníci si vyrobí na obranu (a útok) meč- katanu.  Základ pro výrobu katany je dřevěný klacek o určité délce. Dále potřebujeme izolace na vodovodní trubky ( takové ty pěnové ) jako ochaný obal na katanu. Potom kůže a provázky na omotání rukojetě. Jako první si ho musí zkrátit na určitou délku. Dál je potřeba z katany odstranit veškerou kůru pomocí nože, aby byla katana úplně holá. Pak si děti rozmyslí jak dlouhou chtějí mít čepel a jak dlouhou rukojeť.  Více o výrobě katany na tábor.

Diplomy ke hře Čína

Celkem 25 diplomů v tiskovém rozlišení a bez vodoznaků na tábor Čína najdete na plné verzi táborové hry.

Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Fonty

Táborová hra Čína - font ke stažení

Táborová hra Čína – font ke stažení

Táborová hra Čína - font ke stažení

Táborová hra Čína – font ke stažení

Obrázky k táborové hře

40 obrázků v tiskovém rozlišení a bez vodoznaků najdete na plné verzi Táborové hry

Fotky z tábora Čína

Přes 80 inspirativních fotografií z našeho tábora naleznete na kompletní verzi táborové hry.

Video s čínskou motivací

Kompletní táborové video pro vaši inspiraci. Délka 25 minut.

Táborová hra Čína - video

Obsah kompletní táborové hry Čína

Dokumenty k táboru

Programy a hry na tábor Čína (word) (PDF)
Harmonogram tábora

Táborové diplomy pro hru Čína

Celkem 25 diplomů v tiskovém rozlišení a bez vodoznaků na tábor Divoký západ.
Diplomy naležato – formát DL (InDesign) (PDF) (JPG);
Diplomy naležato – formát A3 (InDesign) (PDF) (JPG)
Diplomy na výšku – formát DL (InDesign) (PDF) (JPG);
Diplomy na výšku – formát A3 (InDesign) (PDF) (JPG)
Čínská jména – kaligrafie (InDesign) (PDF) (JPG)
Čínské písmo – vzorník (InDesign) (PDF) (JPG)
Čínský vojenský rozkaz – formát DL (InDesign) (PDF) (JPG);
Čínský vojenský rozkaz – formát A3 (InDesign) (PDF) (JPG)

Fonty (písma) k táborové hře

3 fonty, použité na diplomech a dalších dokumentech

Obrázky z číny

40 obrázků v tiskovém rozlišení a bez vodoznaků

Video k  táboru Čína

Z tábora Čína je v kompletní hře 25 minut videa pro vaši inspiraci.

Stažení táborové hry Čína

Co vše je obsahem hry?

identaTáborová hra Čína: Čínská říše Ming