Táborová hra Hvězdná brána


Motivace táborové hry

Inspirace sci-fi filmem Hvězdná brána a seriálem STARGATE je zde  rámcová – jde nám hlavně o prostředí a nápady. Hlavní myšlenkou narozdíl od seriálu nebyla obrana Země proti útokům nepřátelských Goualdů, ale sjednocení všech známých světů do Aliance. Hvězdná brána umožní našim SG týmům cestovat na jiné planety a do jiných hvězdných systémů. Celá táborová motivace pak je plnění úkolů pro přijetí Země mezi Alianci Planet. Více o motivaci táborové hry. Zároveň v průběhu táborové hry jednotlivé týmy plnily specializace SG-týmů, o kterých se více dočtete v kompletní hře.

Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Etapy táborové hry

Úvodní scéna motivace s Hvězdnou bránou

Motivace táborové hry začínala Výcvikovým táborem – parodií z filmu Hvězdná Pěchota. Dvouhodinový program se sestával z klasické „americké vojenské buzerace“ s větami typu: „Pane, ANO Pane!“ Všichni se museli výcviku zůčastnit v černých tričkách, co si měli dovézt na tábor z domu. Součástí fyzicky poměrně náročného programu bylo také rozdělení do jednotlivých družin na základě rozkazu velitele výcviku (pozdější SG-týmy). Úvodní motivace je skvěle vidět na našem táborovém videu.

Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Nalezení a vykopání hvězdné brány

Druhý den je čekal program nazvaný „B-52“. Kromě spousty různých beden a bedniček se v zadaném sektoru nacházela také zpola zakopaná Hvězdná brána. Velitel akce po nezbytném změření chemického zamoření, radiace atd. nařídil vykopání „neznámého“ objektu a jeho přesun na základnu. Samozřejmostí jsou např. hlášení jednotlivých týmů po misi velícímu důstojníkovi – ať už ústní nebo písemná.

Aktivace Hvězdné brány

Kvůli lepší atmosféře se první aktivace Hvězdné brány konala večer – hlavně proto, aby lépe vynikly LED diody umístěné na Hvězdné bráně. První pokus o aktivaci se „nezdařil“, nicméně hned v zápětí došlo k neplánované aktivaci zvenčí. Přišel vyslanec cizí planety, který jim sdělil, že brána na Tauri (Země) byla už dlouho mimo provoz a konečně došlo k zapojení. Přivítal pozemšťany mezi civilizace používající Hvězdné brány a přinesl jim pro lepší orientaci model Hvězdného systému, v němž byla většina z nejbližších planet. Vysvětlil členům SGC princip funkce Hvězdné brány a systém zadávání adres. Po krátké konverzaci s velícím generálem prošel bránou zpět na domovskou planetu.

Planeta Thalos

První planeta, na kterou se SG-týmy vydaly po zprovoznění Hvězdné brány. SG-týmy provedly průzkum na S,J,V,Z  (viz Hry na tábor) a poté objevily zástupce planety Thalos. Podrobnosti v celé táborové hře.

Konference Aliance

Na jedné z planet se zrovna koná sněm Aliance. Základní otázkou celé konference je zda přijmout či nepřijmout Tauri do Aliance a pokud tak za jakých podmínek. Každý z vedoucích vystupoval jako zástupce jednoho národa Aliance. Již dopředu měli připravené masky a kostýmy, které si můžete prohlédnout v sekci fotky.

Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Jednotlivé etapy – planety které navštěvují

V průběhu tábora SG-týmy procházejí jednotlivé planety, na kterých plní jednotlivé etapy hry. Více o etapách v dokumentu s popisem táborové hry Hvězdná brána. Splní-li misi na konkrétní planetě, získají certifikát dané planety. Certifikátů jsme vytvořili asi 15 a najdete je v kompletní hře včetně fontů.

Přijetí do Aliance

Poté co SG-týmy sehnaly certifikáty všech planet Aliance, dojde opět na Talithě k přijetí do Aliance. Při této příležitosti je proneseno mnoho důležitých slov, hodí se udělat menší občerstvení nebo raut. Aliance nabídne přítomným k podpisu „Smlouvu o přistoupení Tauri k Alianci“. Měli jsme snahu, aby celé přijetí do Aliance vypadalo co nejvíce jako závěr hry Hvězdná brána, aby kluci nabyli dojmu, že hra už končí a dál už nic víc nebude. Pokračování další den ráno pak bude o to větším šokem.

Závěrečná etapa  – Obrana Aliance

Druhý den ráno vyjde najevo, proč samotné přijetí Tauri do Aliance proběhlo tak hladce. Celá Aliance má silného nepřítele, který se snaží zabrat a obsadit planety Aliance. Zatím nejsou známy žádné další informace o rase nepřátel, dokonce ani její název. SG-týmy jsou požádány o průzkum na planetě, na kterou byl v nedávné době veden útok nepřátelské rasy. Zde zjišťují spoustu informací, mj. i název rasy nepřátel: Keldoni. Více v podrobné táborové hře.

Poté následovala samotná obrana planet Aliance. V tee-pee byl pověšen model hvězdného systému, který měli děti celý tábor na očích prakticky jenom pro potřeby této závěrečné bitvy. Na modelu bylo přibližně 20 nabarvených polystyrenových kuliček, představující planety Aliance a byly popsány názvy planet. S formou útoku nás inspirovaly řídící střediska letecké obrany Anglie za II. světové války, kde spousta operátorek posunovala po mapě dané části anglického pobřeží žetony představující formace nepřátelských letounů typu 80+, 100+, 25+ – znamenající 80 a více letounů, 100 a více letounů, 25 a více letounů. Podobně vypadal i útok na planety Aliance.

Po úspěšném zničení nepřátel se koná druhá, ještě větší oslava.  Vyhodnotili se výsledky SG-týmů i jednotlivců. Podle pořadí jednotlivců si mohli od nejlepších po nejhorší vybrat některou z planet Aliance, které viseli na silonech v Hvězdném modelu, jsme jim odstřihli, aby si ji mohli vzít domů na památku. Poté jsme dětem rozdali diplomy na plexiskle s odměnou za vynikající nasazení v „Projektu Hvězdná brána“.

Návod na výrobu Hvězdné brány

Hvězdná brána byla z dřevotřísky (přibližně 3 cm tlusté) vnitřní průměr kruhu zhruba 220 cm, vnější přibližně 250 cm. Samotná brána jsou defacto dva kruhy, mezi kterými je přibližně 10-15 cm mezera – na natažení modré látky představující vodní hladinu a s dřevotřískovými příčkami na spojení obou kruhů dohromady. Hvězdná brána se sama skládala z 8 čtvrtí kruhu – čtyří dopředu a čtyři dozadu. Spojení bylo v místech chevronů (symbolů). Zadní kruh byl oproti tomu přednímu o 45 stupňů pootočen, aby brána lépe držela a ve čtvrtinách se nerozpadla. (mnohé z toho je poznat ve fotkách na těch téměř posledních – co demontujeme bránu.) Číst dále o výrobě hvězdné brány.

Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Systém Hvězdných bran

Na základně SGC (tábor) byla umístěna Hvězdná brána. Další brány byly na rozličných místech relativně blízko tábora a byly pouze fiktivní, většinou kruh na zemi v místě brány. Samotný systém průchodu SG-týmů Hvězdnou bránou fungoval následovně: SG-týmy dostaly rozkaz (a zároveň plán) mise, ve kterém byla také nakreslená adresa planety, případně její název. Podle řídících panelů SGC zjistili, jaká planeta odpovídá zadané hvězdné adrese v rozkazu mise. Na průhledové mapě okolí tábora zjistili také místo brány na cílové planetě. Poté museli dojít k Hvězdné bráně na Tauri, na zadávacím zařízení zadat správně 7 symbolů a aktivovat Hvězdnou bránu. Více o systému Hvězdných bran

Hodnocení týmů a jednotlivců

Úspěchy družin (SG-týmů) se měřily na pořadí. Do tabulky (Indexu SG-týmů) jsme zapisovali pořadí v jednotlivých misích a důležitých úkolovkách. Nakonec se spočítal průměr a podle toho byl vyhodnocen nejlepší SG-tým.
Jednotlivci: Výsledky z misí a úkolovek se do hodnocení jednotlivců nepočítaly. Na hodnocení jednotlivců byly vyčleněny programy (závody, soutěže, různé běhy, …), o kterých se vědělo, že v nich budou členové SGC hodnoceni jako jednotlivci a ne jako SG-týmy. Veškeré výsledky jednotlivců se zapisovaly do Indexu mužstva – nástěnky.

Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Diplomy k Hvězdné bráně

K Hvězdné bráně jsme vyrobili 20 různých diplomů, které SG týmy dostávaly za jednotlivé mise. Ty jsou v kompletní hře včetně grafických souborů pro editaci, fontů, apod.

Obrázky k táborové hře

Fotky z tábora Hvězdná Brána

Kompletní hru stáhnout ZDE >>>

Video Hvězdná Brána

Z tábora Hvězdná brána je v kompletní hře 20 minut videa pro vaši inspiraci.

hvezdna_brana_video


Kompletní hru stáhnout ZDE >>>Obsah kompletní táborové hry Hvězdná brána

Dokumenty k táboru Hvězdná brána

Programy a hry na tábor Hvězdné brány (word) (PDF)
Porucha Hvězdné brány – desková hra (word) (PDF)
Adresy jednotlivých planet Aliance (excel) (PDF)
Tabulky na nástěnku (excel)
Logo SGC barevné (PDF) (CorelDraw)
Logo SGC černobílé (PDF) (CorelDraw)
Loga jednotliých SG týmů (PDF) (CorelDraw)
SGC TOP SECRET papír (PDF) (CorelDraw)
Udělení hodnosti poručík veliteli SG-týmu (PDF) (CorelDraw)
Křestní list – udělení přezdívky (PDF)

Video k  táboru Hvězdná brána

Z tábora Hvězdná brána je v kompletní hře 20 minut videa pro vaši inspiraci.

Diplomy

Všechny diplomy jsou zde ve formátu CorelDraw, PDF a jako obrázky v kvalitním JPG s rozlišením 300 dpi.
Diplomy 1 – na šířku (CorelDraw) (PDF)
Diplomy 2 – na výšku (CorelDraw) (PDF)
Diplomy za pořádek ve stanu (CorelDraw) (PDF)
Závěrečný diplom na plexisklo (CorelDraw) (PDF)
Účastnický list (CorelDraw) (PDF)

Certifikáty planet Aliance

10 certifikátů planet včetně fontů a ukázek, jak vypadaly

Specializace členů SG-týmů

Popis specializací (word) (PDF)
Specializace SG-týmů (tabulka) (PDF) (CorelDraw)
Dekrety při udělování specializací (PDF) (CorelDraw)
Nárameníky – proužky na označení hodností a specializací (PDF) (CorelDraw)
Symboly jednotlivých specializací – samolepky na nárameníky (PDF) (CorelDraw)

Princip funkce Hvězdné brány

Jednotlivé chevrony, Znaky na Hvězdné bráně a na zadávavím zařízení, Hvězdné adresy (ze seriálu Hvězdná brána)

Fonty (písma)

15 fontů pro téma Hvězdná Brána

Zvuky hvězdné brány

Seriál – úvodní znělka (wav)
Seriál – závěrečná znělka (wav)
Otevření brány (wav)
Otevření brány (wav)
Uzavření brány (wav)
Mimozemská aktivace 1 (wav)
Mimozemská aktivace 2 (wav)
Výstražný signál (wav)
Neautorizované otevření Hvězdné brány 2 (wav)
Neautorizované otevření Hvězdné brány 3 (wav)

 

Stažení táborové hry Hvězdná brána

Co vše je obsahem hry?

identaTáborová hra Hvězdná brána